See embolisaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "embolization"
},
"expansion": "English embolization",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English embolization)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "embolisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "embolisaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "embolisaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "embolisaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Surgery",
"orig": "fi:Surgery",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"embolization"
],
"id": "en-embolisaatio-fi-noun-p~8Elei0",
"links": [
[
"surgery",
"surgery"
],
[
"embolization",
"embolization"
]
],
"raw_glosses": [
"(surgery) embolization"
],
"topics": [
"medicine",
"sciences",
"surgery"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈembolisɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mbo̞liˌs̠ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "embolisaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "embolization"
},
"expansion": "English embolization",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English embolization)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "embolisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "embolisaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "embolisaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "embolisaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "embolisaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "embolisaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "embolisaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/6 syllables",
"fi:Surgery"
],
"glosses": [
"embolization"
],
"links": [
[
"surgery",
"surgery"
],
[
"embolization",
"embolization"
]
],
"raw_glosses": [
"(surgery) embolization"
],
"topics": [
"medicine",
"sciences",
"surgery"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈembolisɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mbo̞liˌs̠ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "embolisaatio"
}
Download raw JSONL data for embolisaatio meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.